Kanal Tedavisi

Kök Kanal tedavisi nedir?

Dişin mine ve dentin dokusunun altında pulpa denen yumuşak doku bulunur. Pulpa damar, sinir ve bağ dokusundan oluşur ve köklerin gelişmesinden ve beslenmesinden sorumludur. Pulpanın iyileşme yeteneği yok denecek kadar azdır ve hasar görmesi durumunda dişin içinden uzaklaştırılması gerekir. pulpa çıkarılır, oluşan boşluk şekillendirilir ve doldurulur; bu işleme kanal tedavisi denir.

KORONA VİRÜSÜ SALGININDAN DOLAYI ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

diş anatomisi
Mine, Dentin ve Pulpa dokusu

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi edilecek diş uyuşturulduktan sonra, eski dolgular ve restorasyonlar uzaklaştırılır ve çürük diş dokusu temizlenir. Dişte giriş kavitesi açılarak Pulpaya ulaşılır. Özel kanal aletleri ile pulpa ve artıkları kanallardan çıkarılır ve Apex Locater cihazı kullanılarak kanal boyu belirlenir. Daha sonra özel döner eğeler ile kanallar şekillendirilir ve özel solüsyonlar ile dezenfekte edilir. Eğer diş enfekte değilse aynı seans kanal dolgusu yapılır ve tedavi tamamlanır. Enfekte dişlerde ise kanalların içerisine ilaç konur ve geçici dolgu yapılır. Bir hafta sonra kanallardaki ilaç çıkarılır ve kanal tedavisi tamamlanır.

Lazer destekli kanal tedavisi

Kanal tedavisinin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden birisi kanal içerisindeki organik doku artıkları ve bakterilerdir.  Kanallardaki bakterileri yok etmek için geleneksel tedavide çeşitli dezenfektan solüsyonlar kullanılarak kanallar irrige edilir ve kanal içerisinde günlerce ilaç bekletilir.

Modern Endodontide Lazer kullanarak kanallardaki inatçı bakterileri birkaç dakikada yok etmek mümkündür. Yapılan araştırmalarda lazerin diş kök kanalında yaşayan bakteriler üzerinde geleneksel ilaçlara göre daha etkili olduğu bulunmuştur.

Kanal tedavisinde lazer kullanarak tedavi süresi kısaltılabilir ve daha başarılı tedaviler uygulanabilir.

Kanal tedavisi sırasında ağrı hisseder miyim?

Kanal tedavisinden önce diş ve çevre dokular lokal anesteziler ile uyuşturulur ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Kanal tedavisinden sonra ağrı olur mu?

Tedavi sonrası çiğneme sırasında hafif ağrı ve hassasiyet olabilir. Bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer kanal tedavisinden sonra sıcak ve soğuk gıdalar dişinizde ağrıya yol açıyorsa veya birkaç hafta geçmesine rağmen hala çiğneme sırasında dişte ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Kanal tedavisi uygulanmış dişin ömrü ne kadardır ?

kanal tedavisi uygulanmış dişin ömrü, tedavi öncesi durumu, tedaviyi yapan hekimin bilgi, beceri ve tecrübesi, tedavi sonrası yapılan dolgu ve kaplamanın kalitesi ve ağız bakımı gibi birçok etkene bağlıdır. Endodontik tedavisi iyi yapılmış bir diş iyi bir ağız bakımı ile ömür boyu size hizmet edebilir.

Diş kökünde Lezyon ne demektir?

Diş kökünü çevreleyen sert ve yumuşak dokularda görülen patolojik değişikliklere genel olarak lezyon denir. Uzun süre tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ve travma gibi nedenlerden dolayı lezyonlar oluşabilir. Lezyonlu dişlere kanal tedavisi uygulanabilir ancak başarı oranı lezyonun türüne ve boyutuna bağlı olarak değişir.

lezyon
Diş kökünde lezyon

Apikal Rezeksiyon nedir?

Kanal tedavisinin yetersiz kaldığı lezyonlu dişlerde uygulanan basit bir cerrahi prosedürdür. Endodontik tedavi tamamlandıktan sonra diş etinde bir insizyon yapılarak lezyona ulaşılır, patolojik doku ile birlikte diş kökünün 1/3’lük uç kısmı da kesilerek çıkarılır. Daha detaylı bilgi için Apikal Rezeksiyon başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kanal tedavisinin ücreti

Kanal Tedavisi ücreti dişin durumuna, kök sayısına ve tedavinin ne kadar süreceğine bağlı olarak değişir. Bu nedenle diş hekimleri dişi muayene etmeden fiyat bilgisi veremezler. Türk Diş Hekimleri Birliği her yıl için rehber ücret tarifesi yayımlamaktadır, tedavi ücretleri hakkında fikir sahibi olmak isteyen hastalar bu listeden yararlanabilirler. Ancak diş hekimleri bu ücret tarifesinin altında veya üstünde ücret talep edebilirler.

Dr. Kaan Nejat

Kanal Tedavisi Uzmanı

Bilgi ve Randevu  için Hemen Arayın: +90 312 466 75 99

Kanal Tedavisi” için 2 yorum

  1. Merhaba hocam. Ben geçen hafta azı dişime kanal tedavisi yaptırdım ama çiğnerken dişte ağrı hissediyorum. kanal tedavisini yapan doktorla görüştüm normal diyor ama dişim çekilecek diye çok korkuyorum lutfen bana bu konuda bilgi verirmisiniz?

    Beğen

  2. Merhaba lar ben şimdi 2ay 18 günlük hamileyim benim dislerimi hepsini yanlış yapmışlar temizlenmeden kanal tedavi yapılmadan kaplama diş taktılar disime ama şimdide hamileyim yapsam yaparlarmi yada çocuğuma zararı varmı bilgisi olan varmi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s