Kanal Tedavisi Tekrarı ( Retreatment )

Daha önce yapılan kanal tedavisinin herhangi bir sebepten dolayı başarısız olması durumunda kanal tedavisinin tekrar yapılması gerekir. Bu işleme Retreatment ( Kanal Tedavisi Tekrarı ) denir.

kanal tedavili diş neden ağrı yapar?

kanal tedavisi uygulanmış bir diş normal şartlarda ömür boyu ağızda kalır ve diğer sağlıklı dişler gibi fonksiyona devam eder. Ancak bazen bu dişler de ağrı yapmaya başlar. Ağrı önceleri sadece dişe bastırıldığında oluşur zaman geçtikçe ağrının şiddeti artar ve zonklama şeklinde ağrıya dönüşür. Kanal tedavisi uygulanmış dişte ağrı oluşmasının en büyük nedeni enfeksiyondur.kanal tedavisi tekrarı
Bir çok nedenden dolayı iltihaplı diş, kanal tedavisinden sonra beklendiği gibi iyileşmez ve aylar ve hatta yıllar sonra akut duruma geçip ağrı yapmaya başlar veya yeni enfeksiyon oluşabilir.

Dişteki iltihabın iyileşmesini engelleyen nedenlerin bazıları şöyle:

1. Endodontik tedavi sırasında iyi temizlenemeyen veya eksik doldurulan kanalların varlığı
2. Anatomik nedenlerden dolayı fark edilmeyen ekstra kanallar
3. Kanal tedavisinden sonra daimi dolgu yapımının gecikmesi

Kanal tedavili dişte yeni enfeksiyon oluşmasının sebepleri ise şöyle:

1. Dişte yeni çürükler oluşması
2. Daimi dolgunun veya kron kaplamanın düşmesi veya kırılması
3. Diş dolgusunun veya porselen kaplamanın bakterilerin geçişine izin vermesi.
4. Dişte çatlak veya kırık oluşması.

İkinci kez kanal tedavisinin tekrarlanması

Herhangi bir nedenden dolayı Endodontik tedavi uygulanmış dişlerde enfeksiyon baş gösterdiğinde hemen bir Endodonti uzmanına başvurmak gerekir.
Yapılan dental ve radyografik muayene sonrası kanal tedavisinin tekrarlanmasına karar verilebilir. Retreatment dişi kurtarmak için tek seçenek olabilir. Bu işlem normal kanal tedavisine benzer ancak bir kaç ekstra işlem gerektirir ve genellikle tek seansta bitmez. İlk seansta kanallardaki kök kanal dolgu materyalleri çıkarılır ve yerine bakterileri yok etmek ve enfeksiyonu ortadan kaldırmak için özel ilaçlar yerleştirilip diş geçici dolgu malzemesi ile kapatılır. 7-10 gün sonra bu ilaçlar çıkarılıp kanallar temizlenip kanal dolgusu yapılır. İnatçı enfeksiyon varlığında bu işlem enfeksiyon tamamen ortadan kalkana kadar bir kaç kez tekrarlanır.

Kanal Tedavisi Uzmanı Dr. Kaan Nejat