İmplant Diş Ankara

Bu yazının amacı implant dişin size nasıl yardımcı olabileceğini açıklamak ve böylece, bu tedavinin sizin için faydalı olup olmadığına karar vermenizi kolaylaştırmaktır. Yazının devamında sizlere sırasıyla diş implantlarının ne işe yaradığından, cerrahi girişimlerin neyi içerdiğinden ve elbette hiçbir cerrahi girişim risksiz olmadığı için diş implantı işlemi sonrasında yaşanabilecek olası risklerden bahsedilecektir. İmplant diş hakkında detaylı bilgi almak için Ankara Tunalı Hilmi Caddesinde bulunan kliniğimizi arayabilirsiniz.

İMPLANT NEDİR?

Diş implantları kaybolan dişlerinizin yerini dolduran ve genelde titanyum ve titanyum bileşenlerinden hazırlanan vidaya benzeyen yapay diş kökleridir. İmplant dişler çene kemiğine sabitlendiği için doğal bir diş gibi fonksiyon gösterir. Titanyum vücut dokularıyla etkileşime girmediği ve kuvvete dirençli olduğu için tercih edilir.

 Çene kemiğinin ve diş etlerinin sağlığı ve elbette yaşam kalitenizin yükselmesi için kaybolan dişlerin yeri mutlaka doldurulmalıdır. Aksi halde kalan dişler boşluğa doğru yer değiştirir ve diş yapısında düzensizlikler oluşur.

Diş implantları tek bir diş için yapılabileceği gibi köprü tekniği ile birçok dişin yerini dolduracak şekilde de yapılabilir. Veya takma dişleri sağlamlaştırmak için belli bir parçasına ya da tamamına implant uygulanabilir.

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Diş hekiminiz diş implantı cerrahisi için uygunluğunuzu değerlendirmek için genel tıbbi durumunuz ve ağız içi sağlığınıza yönelik eksiksiz bir değerlendirme yapar ve ameliyatı riskli hale getirebilecek herhangi bir problemin varlığını değerlenidirir. Ek olarak, diş hekiminiz implantlarınızı minimum riskle ve hassasiyetle yerleştirilebilmek için bilgisayarlı tomografi veya panaromik diş röntgenleri gibi birkaç farklı radyolojik tanı aracı kullanır.

Diş implantı işlemi iki aşamada gerçekleştirilir.

İlk aşamada implant çene kemiğine yerleştirilir ve bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılır. Önce diş eti dokusunda bir kesi yapılır ve daha sonra implanta uygun bir yuva açılır. İmplant bu yuvaya yerleştirilir ve sonrasında kesi yapılmış olan diş eti dikilir. İmplantın çene kemiği ile sıkıca bütünleşmesi için bu bölgeye iyileşme süresi tanınır. Bu zaman diliminde implant çevresinde yeni kemik hücreleri büyüyecektir, böylece implantın hareket etmeyeceğinden ve takılacak olan dişi destekleyecek kadar güçlü olduğundan emin olunur. İşlem sonrasında ilk birkaç gün implant yerleştirilmiş alana temas edilmemesi gerekir.

İkinci aşama daha kısadır ve implant yerleştirilmesinden yaklaşık üç ile sekiz ay sonra yapılır. İmplantın düzgün bir şekilde çene kemiğine yerleşip yerleşmediğine karar vermek için röntgen filmi çekilir. Daha sonra implantın üstü açılır ve diş etini şekillendirmek için iyileşme başlığı takılır. 1-2 hafta sonra implantların ölçüsü alınır ve protez diş yapımına başlanır.

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ RİSKLİ MİDİR?

Her cerrahi girişim beraberinde olası riskleri barındırır. Dolayısıyla diş implantı girişiminde de bazı riskler mevcuttur. Bu riskler arasında ameliyat sonrası kanama, şişme, geçici morarma olabilir. Daha nadir fakat ciddi risklerden birisi çene  sinirinin zarar görmesidir, bunun sonucunda ince kas kasılmaları, dudak çevresinde ve dilde uyuşukluk ve karıncalanma hissi oluşabilir. Bu riskler çoğunlukla geçicidir fakat düşük bir ihtimalle kalıcı hale de gelebilir. Komplikasyonlar genellikle uygun şekilde tedavi edildiğinde çözülür. Bu komplikasyonlar işlem sırasında gerekli prosedürlere uyularak önlenebilir veya evde ilaçlar ile tedavi edilebilir. Örneğin, ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar, enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek için antibiyotikler, şişliği ve ödemi önlemek için steroidler kullanılabilir.

İMPLANT OPERASYONU SONRASI dikkat edilmesi gerekenler

İmplant diş ameliyatından sonra doktorunuzun sizin için bir reçete hazırlayacaktır. Verilen ilaçların tam zamanında ve doğru dozda kullanmanız önemlidir.

İmplant cerrahisinden sonra ameliyat bölgesine dışarıdan soğuk kompres uygulamanız ağrı ve şişlik oluşmasını engelleyecektir. Soğuk kompres uygulaması en az 4 saat yapılmalıdır.

ankara implant diş fiyatı

Ankara implant diş fiyatı bir çok etkene bağlıdır. İmplant diş fiyatını belirleyen en önemli etken implantın markasıdır. Bir diğer etken ameliyatın zorluğudur. İmplant diş fiyatları hakkında detaylı ve net bilgi almak için diş hekimine muayene olmanız gerekir. Fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen arayın.