Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliğinin amacı insanların diş ve dişeti görünümü değiştirerek daha iyi bir gülümseme sağlamaktır.

Geleneksel diş hekimliğinin odak noktası ağız ve diş sağlığının korunması ve oluşan hastalıkların teşhisi ve tedavisi iken estetik diş hekimliğinde koruyucu ve iyileştirici tedaviler estetik gereksinimler göz önünde bulundurularak planlanmaktadır. Artık günümüzde estetik sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır.

Estetik diş hekimliği uygulamaları

Diş Beyazlatma

diş beyazlatma

Diş beyazlatma en yaygın kullanılan estetik diş uygulamasıdır ve gülüş tasarımının vazgeçilmez parçasıdır. Tek seansta uygulanan ofis tipi diş beyazlatma ve birkaç gün süren ev tipi diş beyazlatma gibi çeşitleri var. Diş beyazlatmanın nasıl yapıldığı ve sizin için en uygun beyazlatma yönteminin hangisi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kalıcı Diş Beyazlatma ( Bleaching ) yazımızı okuyabilirsiniz.

Porselen Veneer Laminate

porselen lamine

Porselen Veneer Laminate, dişlerin görünümünü değiştirmek için kullanılan çok ince porselenden imal edilmiş kişiye özel kaplamalardır.  Halk arasında porselen lamine, yaprak diş, lamine diş olarak ta adlandırılır. Porselen lamineler ile son derece estetik aynı zaman doğal bir gülümseme yaratılabilir. Beyazlatma ile giderilemeyen diş renklenmeleri, ayrık diş tedavisi, hafif çapraşıklık ve dişlerdeki şekil bozukluğu düzeltilmesi durumlarında kullanılabilir. Dişlerin ön yüzünden aşındırma yapılarak ölçü alınır ve bu ölçüye göre porselen lamineler üretilir. Kişiye özel üretilen bu yaprak porselenler özel yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılır. Dişlerde çok fazla çapraşıklık varsa veya dişlerde fazla madde kaybı varsa kullanılmamalıdır. Porselen laminelerin en büyük dezavantajı fiyatının diğer yöntemlere göre daha yüksek olmasıdır.

Bonding Uygulamaları

bonding uygulaması

Bondin uygulaması diş rengi kompozit materyallerin gelişmesi ile birlikte estetik diş hekimliğinde yerini almıştır. Diş rengi kompozit resinler son derece dayanıklı aynı zaman diş rengine mükemmel uyum sağlayan materyallerdir. Estetik diş hekimliğinde geniş bir kullanım alanına sahip bonding uygulamaları, çürük dişlerin dolgusunda, ayrık dişlerin tedavisinde, kırık dişlerin onarımında, direkt ve indirekt  kompozit lamine yapımında kullanılmaktadır. Porselen laminelere göre fiyatı düşüktür ve tek seansta uygulanabilir. Ayrıca porselen lamineye göre daha dayanıklıdır. En büyük avantajı ise dişte aşındırma yapmadan ayrık diş tedavisinde kullanılabilmesidir.

Ayrık Diş Tedavisi ( Diastema Kapatma )

ayrık diş kapatma

Dişler arasındaki boşluk bazen fizyolojik sınırların dışına çıkarak çeşitli probleme yol açar. Bu boşluklara Diastema adı verilir.  Diastemanın yol açtığı en büyük sıkıntı estetik problemlerdir. Ayrık diş tedavisinde ilk seçenek ortodontik tedavi olmalıdır. Ancak yetişkinlerde, ortodontik tedavi ile istenilen sonuca ulaşmak uzun zaman alacağından,  kompozit veya porselenler ile hızlı ve estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Dişte herhangi bir aşındırma gerektirmediğinden ve fiyatının porselenlere göre nispeten daha düşük olmasından dolayı Bonding uygulaması yani kompozit lamineler en çok tercih edilen yöntemdir.

Braketsiz Ortodontik Tedavi

braketsiz ortodontik tedavisi

Son yıllarda, ortodontik tedavide kullanılan metal braketler ve tellere alternatif olarak geliştirilen İnvisalign, dişlerdeki çapraşıklıkların ve düzensizliklerin tedavisinde etkili ve güvenli bir yöntemdir. Bu aparey şeffaf plaklardan kişiye özel olarak üretilir.

Zirkonyum Diş Kaplamalar

Diş hekimliğinde Metal destekli porselen kaplamalara alternatif olarak kullanılan zirkonyum diş kaplamalar estetik görünüşlerinden dolayı özellikle ön bölgede sık tercih edilen kaplama türüdür. Zirkonyum diş hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Zirkonyum Diş Kaplama  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgi ve Randevu İçin Hemen Arayın: +90 850 346 75 99