Diş Dolgusu

Diş dolgusu, çürük veya başka nedenlerden dolayı harap olan veya kırılan dişlerin fonksiyonunu ve görünümü geri kazandırmak için uygulanır. Dişte bulunan çürük doku uzaklaştırıldıktan sonra oluşan boşluk özel dolgu maddeleri ile doldurulur. Yapılan diş dolgusu oluşan boşluğu doldurmakla kalmayıp aynı zamanda bakterilerin tekrar çürük oluşturmasını engellemelidir.

KORONA VİRÜSÜ SALGININDAN DOLAYI ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Diş Dolgusu çeşitleri

Diş dolgusu için, günümüze kadar çeşitli materyaller kullanılmıştır. Günümüzde en yaygın kullanılan dolgu maddeleri Amalgam, Kompozit ve Porselendir.

  • Amalgam Dolgular:

Gümüş dolgu veya metal dolgu olarak ta bilinir. 150 yıldan beri diş dolgusu olarak kullanılmaktadır. Cıvanın, bakır, kalay ve gümüş ile karıştırılması ile elde edilir. Günümüzde bile en yaygın kullanılan diş dolgu maddeleri arasındadır.

  • Kompozit dolgular:

Dişler ile sağladığı renk uyumundan dolayı estetik diş dolgusu olarak da tanımlanır. Günümüzde kompozit dolgular mavi ışıkla sertleştiği için halk arasında lazer dolgu veya ışınlı dolgu olarak ta bilinir. Kompozit dolgular silikon dioksit içeren plastik karışımından üretilmiştir. Üstün Estetik uyumundan dolayı kompozitler Bonding uygulamalarında da sık tercih edilen materyaldir.

  • Porselen dolgular

Dişte çok fazla madde kaybı olduğu durumlarda porselen İnley ve Onleyler uygulanır. Son derece estetik sonuçlar verir. Kompozit dolgulara göre aşınmalara karşı daha dayanıklıdır. Porselen dolgular Diğer dolgu çeşitlerine göre maliyetleri daha yüksektir. Porselen dolgular diğer dolguların aksine dişe direkt uygulanamazlar. Dişte uygun kavite hazırlandıktan sonra ölçü alınır ve bu ölçüye göre porselen dolgu hazırlanır ve dişe özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır.

Diş dolgusu ne kadar sürer?

Kompozit dolgu ( Işınlı dolgu, beyaz dolgu ) dişin durumuna bağlı olarak 20 – 40 dakika süre. Hasta tedaviden hemen sonra rutin hayatına devam eder ve dişini kullanabilir.

Diş dolgusundan sonra ağrı olur mu?

Diş dolgusundan sonra çürüğün boyutuna ve dolgu yapılmadan önce dişte var olan semptomlara bağlı olarak soğuk ve sıcak içeceklere ve yiyeceklere karşı ağrı oluşabilir. Bu ağrılar anlık olur ve hemen geçer. Bu belirtiler genelde 1-2 hafta içerisinde  kendiliğinden kaybolur.

Diş dolgusundan sonra dişte zonklama şeklinde ağrı oluşması veya soğuk ve sıcak hassasiyetin 3 hafta içerisinde geçmemesi normal bir durum değildir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız hemen diş doktoruna başvurmanız gerekir.

Dolgudan sonra dişte şiddetli ağrı oluşmasının başlıca nedeni diş pulpasının ( sinir ) etkilenmiş olmasıdır. Böyle bir durumda dişe kanal tedavisi uygulanması gerekir.

Diş dolgusunun ömrü ne kadardır?

Dolguların ömrü, kullanılan dolgu maddesinin türü ve kalitesine, kişinin ağız hijyenine ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak 5 – 10 yıl arasında değişir.

Daha fazla bilgi almak için hemen arayın: +90 312 466 75 99

Etiketler: Diş Dolgusu Ankara, Estetik Diş Dolgusu, Diş Hekimi Ankara