Endodonti

çürük diş

Endodontinin bir diğer adı kanal tedavisidir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal Tedavisinde İlk adım lokal anestezi ile dişi uyuşturmaktır. Yeterli seviyede anestezi sağlandıktan sonra dişin kanallarına ulaşmak için eski dolgular ve kaplamalar çıkarılır ve çürük dokular temizlenir.

Bu işlem ile birlikte Pulpa ( diş siniri ) odasına ve kanallara giriş yolu açılır. Bu işlemden sonra dişin içinde bulunan enfekte dokular ve sinirler, kanal aleti adı verilen ince aletler yardımı ile çıkarılır.kanalları temizlenmiş diş Bu aşamadan sonra Apex Locator ve Röntgen filmi kullanılarak dişin kök kanal uzunlukları tespit edilir. Kanallar Nikel-Titanyum kanal eğeleri ile şekillendirilir ve özel kimyasallar yardım ile dezenfekte edilir.

Bu şekilde hazırlanan diş kök kanalları biyo-uyumlu kanal dolguları ile doldurulur ve kanal tedavisi tamamlanır.kanal dolgusu Kanal tedavisi tamamlanınca giriş kavitesi dişin durumuna göre geçici veya daimi diş dolgusu ile doldurulur. Madde kaybının fazla olduğu durumlarda diş porselen kaplama ile restore edilir.

Kanal Tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi genelde tek seansta biter ve işlem 20-30 dakika sürer. Yaygın inanışın aksine kanal tedavisi sırasında hasta acı duymaz.

Tedaviden sonra ağrı olur mu?

Diğer tıbbi ve dental işlemlerde olduğu gibi, Endodontik tedaviden sonra rahatsızlık duymak normaldir. Bu, diş ve kökler etrafındaki doku ve kemiğin iyileşme sürecinin bir parçası olan İnflamasyon nedeniyle oluşur. Isırma ve çiğneme sırasında oluşan ağrı ve hassasiyet en sık görülen postoperatif belirtidir. Endodontik tedaviyi takiben ağrı genellikle 2-3 gün içinde azalır ve iki haftaya kadar tamamen geçer.

Kök kanal tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Buraya tıklayın.

Kanal Tedavisi Uzmanı Dr. Kaan Nejat