Diş Beyazlatma

Dişlerinizin sağlıklı, beyaz ve parlak kalmasının tek yolu fırçalamak ve dişi ipi kullanmaktır. Ama buna rağmen dişlerinizin yeteri kadar beyaz olmadığını düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya katılan insanların %90’ı daha beyaz dişlere sahip olmak istediklerini belirtmişlerdir.

Dişlerin rengi neden değişir:

 •  Yiyecek ve içecekler:

 Çay, kahve ve kırmızı şarap renklendirici içeceklerin başında gelir. Gıdaların içinde    bulunan pigmentler dişin mine tabakasına yapışarak diş renklenmesine neden    olurlar.

 • Tütün kullanımı:
  Tütün içerisinde renklenmeye neden olan iki kimyasal madde bulunur: katran ve nikotin. Katranın rengi koyudur. Nikotin ise oksijen ile temas edene kadar rengsizdir. Oksijen ile temas ettikten sonra rengi sarıya döner.
 •  Yaş
  Beyaz ve sert mine tabakasının altında daha yumuşak ve sarı renkli olan dentin tabakası bulunur. Yaşın ilerlemesiyle mine tabakası incelir ve sarı renkli dentin tabakası görünmeye başlar.
 • Travma
  Dişe gelen darbeler, dişte renk değişimine sebep olabilirler.
 • İlaçlar
  Antihistaminikler, antipisikotikler ve tansiyon ilaçları diş renklenmelerine neden olabilirler. Çocuk yaşta kullanılan antibiyotikler özellikler tetrasiklinler diş renklenmelerine sebebiyet verebilirler. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi de diş renklenmelerine sebep olabilirler.

Diş beyazlatma her zaman işe yararmı?

Hayır. beyazlatma her zaman işe yaramayabilir. Bazı diş renklenmelerinde, beyazlatma işlemi yetersiz kalmaktadır. Örneğin sarı renkli dişler çok iyi beyazlarken, gri renkli dişlerde beyazlatma işlemi etkisiz kalmaktadır. Ayrıca ilaçlardan dolayı oluşan renklenmelerde de beyazlatma tedavisi yetersiz kalmaktadır.

Diş beyazlatma yöntemleri

 • Polisaj patı kullanılarak yapılan beyazlatma

Bu yöntemde abrasif patlar ve fırça yardımı ile diş yüzeyine tutunmuş eklentiler uzaklaştırılır. Bu yöntemde diş yüzeyindeki lekeler uzaklaştırılır ve diş parlatılır. Ancak bu yöntemde diş renginde beyazlama olmaz sadece lekeler giderilir.

 • Office bleaching

Bu yöntem ile genelde tek seansta sonuç alınmaktadır. Bu yöntemde önce dişetlerine koruyucu jel sürülür daha sonra dişlere beyazlatma ajanı sürülür ve özel ışık veya lazer yardımıyla aktive edilir.

 • Home bleaching

Bu yöntemde Hastadan alınan ölçüler sonrası şeffaf beyazlatma plakları hazırlanır. Beyazlatma ajanları hekimin gösterdiği şekilde plaklara yerleştirilir ve konsantrasyonuna uygun sürede ağızda bekletilir. (2-4 saat)

 • Devital bleaching ( tek diş beyazlatma)

Kanal tedavisi görmüş dişlerde zamanla renk değişimi meydana gelir. Bu renklenme ön dişlerde daha belirgin olur ve estetik sorunlara yol açar. Bu dişlere walking bleaching tekniği ile beyazlatma yapılır.
Bu teknikte, dişin kronal kısmındaki dolgu çıkarılır, dişin için beyazlatma ajanı yerleştirilir ve diş geçici dolgu ile kapatılır. Bu işlem istenilen renge ulaşana kadar 2 günde bir tekrarlanır. Genelde 2 seansta istenilen renge ulaşılır. Beyazlatma işlemi tamamlandıktan sonra dişin daimi dolgusu yapılır.