Amalgam dolgular zararlı mı?

Amalgam dolguların ( cıvalı dolgular ) zararlı olup olmadığı son zamanlarda tartışılmaya başlanmıştır. Medyanın da konuya dahil olması ile bu tartışma daha da alevlenmiştir. Peki amalgam dolgular söylendiği kadar tehlikeli mi?

Amalgam, diş hekimliğinde  150 yıldır kullanılan en popüler ve etkili dolgu malzemesidir. Bazen “gümüş amalgam” dense de, amalgam aslında birkaç metalin birleşmesinden oluşur. Bunlara gümüş, civa, kalay ve bakır dahildir. Az miktarda çinko, indiyum veya paladyum da kullanılabilir.

Bu tartışmaların nedeni amalgamda bulunan cıvadır. Cıva, çevrede doğal olarak bulunan bir metaldir. Cıva birçok termometrede olduğu gibi sıvı olarak da var olabilir. Isıtıldığında bir gaz haline gelir. Ayrıca birçok başka materyalle kombine edilebilir. Herkes hava, içme suyu, toprak ve yiyecek yoluyla cıvaya maruz kalır. Örneğin, kirlilik sonucu balıklarda oluşan cıva miktarı insan sağlığına zarar verecek boyutlara ulaşabilmektedir. Bir çok maddede olduğu gibi, cıvanın insan sağlığına zarar verebilmesi için belli bir düzeye ulaşması gerekir. Amalgam konusundaki tartışmalar, cıvanın ne oranda  serbest bırakıldığı ve vücudun ne kadarını emdiği üzerine yoğunlaşıyor. 

Amalgam dolguların güvenliği hakkında bir çok araştırma yapılmıştır. 2009 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yaptığı araştırmalar sonucunda amalgam kullanımını sınırlamak için yeterli neden bulamamış ve  amalgam dolguların yetişkinler ve 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için güvenli olduğu sonucuna varmıştır. FDA’nin açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, amalgam dolguların az da olsa cıva salınımı yaptığı konusudur. Bu salınım özellikle amalgam dolgu yapılırken ve sökülürken maksimum düzeye ulaşır. Bu yüzden hamilelerde, cıva alerjisi olanlarda ve 6 yaşından küçük çocuklarda amalgam dolgu önerilmemektedir. Bu durumlarda amalgam dolgunun yerine kompozit veya porselen dolgular tercih edilebilir.